fbpx
14 lipca, 18:00
DOM LUDOWY
PIŁSUDSKIEGO 11
performance muzyczny

ARKADY
GOTESMAN

"Muzyka dla Nieistniejącego Baletu"
Perkusyjna Poezja Arkadego Gotesmana
"Muzyka dla nieistniejącego baletu" – magiczna podróż do świata wyobraźni Kompozycja solowa na perkusję, inspirowana samymi instrumentami, wprowadza w taneczny dialog szczotki i pałki, tworząc wrażenie tańczących postaci. Arkady Gotesman, kluczowa postać litewskiej sceny perkusyjnej, prezentuje swój najnowszy projekt - "Muzykę dla nieistniejącego baletu". To wielowątkowa opowieść o dźwiękach, autorze i jego mieście, Wilnie.

W projekcie tym Gotesman nawiązuje do twórczości przyjaciół, takich jak kompozytor Anatolojs Šenderovs, poeta Rolandas Rastauskas oraz artyści teatru Oskars Koršunovas i Eimuntas Nekrošius. Perkusista subtelnie przekazuje swoją miłość do poezji perkusyjnej i Wilna, miasta, które stało się domem dla wielu jego najważniejszych dzieł.

"Muzyka dla nieistniejącego baletu" to niejednowymiarowa praca, w której pałki i szczotki w rękach perkusisty przypominają ruchy balerin, a powierzchnie instrumentów stają się sceną dla dźwiękowej choreografii, pobudzając wyobraźnię słuchaczy. Gotesman zaprasza do tworzenia własnego, osobistego baletu, unosząc się na skrzydłach wyobraźni.

ARKADY GOTESMAN

Jeden z najbardziej wszechstronnych litewskich perkusistów, zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swojej różnorodnej działalności artystycznej. Grając jazz, współczesną muzykę akademicką, komponując i pisząc scenariusze, zdobył renomę na całym świecie. Jego perkusja towarzyszy produkcjom teatralnym Oskara Koršunovasa, baletowi "Desdemona" Anatolijusa Šenderovasa oraz projektom choreograficznym Lorety Juodkaitė.

Gotesman nagrał album "J. Brodsky in Memoriam" inspirowany poezją Josifa Brodskiego oraz współpracował z poetą Rolandem Rastauskasem. Jego twórczość jest również obecna na scenie teatralnej, gdzie współtworzył spektakle, takie jak "The Station in the City N" na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej.

Wykłada perkusję na Akademii Muzycznej w Wilnie oraz Kolegium Muzycznym. Współpracuje z wieloma światowej klasy muzykami, m.in. Johnem Zornem, Julianem Josephem i Vyacheslavem Ganelinem. Jego innowacyjne projekty i wszechstronne podejście do muzyki przyniosły mu uznanie i liczne nagrody, w tym Vilnius Jazz Award za wkład w litewski jazz.
Festiwal „Między wierszami” finansowany jest przez Województwo Podlaskie
Shopping Cart
Skip to content