fbpx

TAŃCZYĆ
KONRADA

W TOKIO

シアターX (Teatr X), 6-9.XII.2023

tokio-grafika

"Tańczyć Konrada" w Japonii

„TAŃCZYĆ KONRADA” to „Wielka Improwizacja” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza w aktorskiej interpretacji Rafała Gąsowskiego i Dariusza Matysa z Teatru Wierszalin, wzbogacona o baletowe improwizacje artysty Polskiego Baletu Narodowego Bartosza Zyśka oraz improwizacje fortepianowe Aleksandry Świgut (UM im. F. Chopina w Warszawie). Czterem pokazom tego projektu w tokijskim Teatrze X towarzyszyć będzie również wystawa fotografii Magdaleny Rybij, spotkania z publicznością, warsztaty baletowe, a także recital chopinowski Aleksandy Świgut w tokijskim Takagi Hall. Pokazy „TAŃCZYĆ KONRADA” odbędą się na deskach Teatru X w dniach: 6-9 grudnia 2023 roku.

Recital chopinowski

Aleksandra Świgut zabierze nas w muzyczną podróż od Chopina po Liszta i Schuberta. Koncertowa biografia Aleksandry Świgut, z prestiżowymi nagrodami i uczestnictwem w międzynarodowych konkursach, gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Warsztaty baletowe

Warsztaty autorskie (mistrzowskie) prowadzone przez Bartosza Zyśka w technice tańca współczesnego z elementami baletu oraz improwizacji.

Wystawa fotografii

Przeniesione na surowe drewniane deski z pierwotnej Puszczy Knyszyńskiej impresje fotograficzne Magdaleny Rybij wykonane w trakcie trzech improwizowanych sesji „Tańczyć Konrada” w Teatrze Wierszalin na festiwalu „Miedzy wierszami 2022” w Supraślu.

"Dziady" po japońsku

Dzięki projektowi „Tańczyć Konrada w Tokio” powstało pierwsze w historii tłumaczenie fragmentów III części „Dziadów” Adama Mickiewicza na język japoński. Tłumaczenie obejmuje wstęp do części III, „Wielką Improwizację” oraz „Widzenie księdza Piotra”. Tłumaczenia dokonał wybitny japoński profesor Tokimasa Sekiguchi.
Tokimasa-Sekiguchi

Tokimasa Sekiguchi absolwent romanistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Tokijskim. Wykładał polonistykę na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych. Autor książki: Eseje nie całkiem polskie (Kraków 2016). Zdobył liczne odznaczenia i nagrody za tłumaczenia literatury polskiej na japoński m.in.: Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i japońską nagrodę literacką The Best Translation Award za przekład „Lalki” Bolesława Prusa.

Twórcy i obsada

Rafał Gąsowski

Aktor i reżyser, laureat wielu nagród, związany z Teatrem Wierszalin. Kreacje cenione międzynarodowo, w tym na Broadwayu, w Berlinie, New Delhi i Tokio. Otrzymał nagrodę filmową w USA. Założyciel fundacji "Malczoff" i kurator festiwalu "Między Wierszami".

Dariusz Matys

Aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiut aktorski: Teatr PWST ”Jak wam się podoba „ W. Shakespeaer” reż Andrzej Wajda, W latach 2001 - 2006 współpraca z krakowskim Teatrem Scena Stu i Teatrem KTO. Od 2006 roku aktor Teatru Wierszalin w Supraślu.

Aleksandra Świgut

Pianistka i pedagog. Doktor sztuk muzycznych. Laureatka licznych konkursów m.in w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie. Zwyciężczyni 2 miejsca na 1. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Absolwentka prestiżowych uczelni muzycznych.

Bartosz Zyśk

Tancerz i choreograf, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Laureat nagród, związany z Operą Narodową i Polskim Baletem Narodowym. Występował na renomowanych scenach, włączając Grand Théâtre de Genève.

Monika Kwiatkowska

Monika Kwiatkowska

Aktorka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali teatralnych m.in we Włoszech, Francji i Indiach. Współtwórczyni niezależnej grupy teatralnej „Teatr Latarnia”. Laureatka festiwali Poezji Śpiewanej i Piosenki Literackiej.

Magdalena Dąbrowska

Aktorka, muzyk, choreografka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku, studentka reżyserii. Kariera w Teatrze Baj Warszawie, Scena Lubelska 30/32 i Teatrze Wierszalin. Stypendystka Ministra Kultury. Skrzypaczka, instruktorka tańca w Kapeli Batareja.

Rafał Grabowski

Muzyk, akordeonista, kompozytor i aranżer. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytetu w Białymstoku. Laureat wielu konkursów akordeonowych. Twórca muzyki do spektakli i filmów. Inspirujący się różnymi stylami muzycznymi, koncertuje zarówno w kraju i za granicą.

Adrian Jakuć

Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Producent muzyczny i współkompozytor muzyki do spektakli Teatru Wierszalin. Samozwańczy multiinstrumentalista zafascynowany poszukiwaniem rytmu słów. Razem z reżyserem Piotrem Tomaszukiem wykonuje na żywo muzykę w spektaklach Wierszalina.

Piotr Tomaszuk

Autor projektu. Reżyser i scenarzysta teatralny, założyciel Teatru Wierszalin. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST, laureat licznych nagród państwowych i teatralnych, w tym Nagrody im. Swinarskiego i L. Schillera. Wierszalin zdobył trzykrotnie Fringe First na Festiwalu w Edynburgu.

Mateusz Kasprzak

Scenograf, fotograf, grafik. Absolwent studiów plastycznych i reklamowych. Laureat nagród na festiwalach reklamowych i teatralnych, w tym nagrodę za scenografię na XVI Festiwalu Teatru PR i TVP "Dwa Teatry". Cyfrowy nomada, który zapuścił korzenie w Teatrze Wierszalin.

Magdalena Rybij

Psycholog i fotograf. Stypendystka Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2020 roku jest częścią zespołu Teatru Wierszalin, który obserwuje na scenie, jak i w codziennym procesie twórczym.

Partnerzy

Patronat medialny

Projekt sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.
Shopping Cart
Skip to content