fbpx

TAŃCZYĆ
KONRADA

„TAŃCZYĆ KONRADA” to wyjątkowe interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne, które łączy muzykę, teatr i taniec, tworząc nowatorską i inspirującą formę ekspresji artystycznej. Wydarzenie opiera się na III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ideą „Tańczyć Konrada” jest zderzenie słów „Wielkiej improwizacji” uwięzionego w celi Gustawa-Konrada, w aktorskiej interpretacji Rafała Gąsowskiego, z tańcem jego „wolnej duszy”, to jest etiudą taneczną improwizowaną przez artystę Polskiego Baletu Narodowego – Bartosza Zyśka, ilustrowaną muzycznie improwizacjami fortepianowymi Aleksandry Świgut (UM im. F. Chopina w Warszawie).

Spektakl miał swoją premierę w czasie II edycji Festiwalu „Między WIerszami” w 2022r. W 2023r. „Tańczyć Konrada” wystawione zostało w Japonii (Zobacz więcej). W 2024r. planowane są występy na Litwie.

Twórcy i obsada

Piotr Tomaszuk

Autor projektu. Reżyser i scenarzysta teatralny, założyciel Teatru Wierszalin. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST. Laureat Nagrody im. K. Swinarskiego oraz Nagrody im L. Schillera. Za swoją działalność Piotr Tomaszuk odznaczony został Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wierszalin w swojej historii zdobył trzykrotnie prestiżową nagrodę Fringe First na Światowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.

Mateusz Kasprzak

Scenograf, fotograf, grafik. Absolwent studiów plastycznych i reklamowych. Laureat nagród na festiwalach reklamowych i teatralnych, w tym nagrodę za scenografię na XVI Festiwalu Teatru PR i TVP "Dwa Teatry". Cyfrowy nomada, który zapuścił korzenie w Teatrze Wierszalin.

Rafał Gąsowski

Aktor i reżyser, laureat wielu nagród, związany z Teatrem Wierszalin. Kreacje cenione międzynarodowo, w tym na Broadwayu, w Berlinie, New Delhi i Tokio. Otrzymał nagrodę filmową w USA. Założyciel fundacji "Malczoff" i kurator festiwalu "Między Wierszami".

Dariusz Matys

Aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiut aktorski: Teatr PWST ”Jak wam się podoba „ W. Shakespeaer” reż Andrzej Wajda, W latach 2001 - 2006 współpraca z krakowskim Teatrem Scena Stu i Teatrem KTO. Od 2006 roku aktor Teatru Wierszalin w Supraślu.

Aleksandra Świgut

Pianistka i pedagog. Doktor sztuk muzycznych. Laureatka licznych konkursów m.in w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie. Zwyciężczyni 2 miejsca na 1. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Absolwentka prestiżowych uczelni muzycznych.

Bartosz Zyśk

Tancerz i choreograf, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Laureat nagród, związany z Operą Narodową i Polskim Baletem Narodowym. Występował na renomowanych scenach, włączając Grand Théâtre de Genève.

Monika Kwiatkowska

Monika Kwiatkowska

Aktorka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali teatralnych m.in we Włoszech, Francji i Indiach. Współtwórczyni niezależnej grupy teatralnej „Teatr Latarnia”. Laureatka festiwali Poezji Śpiewanej i Piosenki Literackiej.

Magdalena Dąbrowska

Aktorka, muzyk, choreografka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku, studentka reżyserii. Kariera w Teatrze Baj Warszawie, Scena Lubelska 30/32 i Teatrze Wierszalin. Stypendystka Ministra Kultury. Skrzypaczka, instruktorka tańca w Kapeli Batareja.

Katarzyna Wolak-Gąsowska

Aktorka teatralna, filmowa, serialowa. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego (2019). Stypendystka m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia i Fundacji Sapere Auso z Krakowa.

Rafał Grabowski

Muzyk, akordeonista, kompozytor i aranżer. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytetu w Białymstoku. Laureat wielu konkursów akordeonowych. Twórca muzyki do spektakli i filmów. Inspirujący się różnymi stylami muzycznymi, koncertuje zarówno w kraju i za granicą.

Adrian Jakuć

Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Producent muzyczny i współkompozytor muzyki do spektakli Teatru Wierszalin. Samozwańczy multiinstrumentalista zafascynowany poszukiwaniem rytmu słów. Razem z reżyserem Piotrem Tomaszukiem wykonuje na żywo muzykę w spektaklach Wierszalina.

Partnerzy

Patronat medialny

Projekt sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.
Shopping Cart
Skip to content