fbpx

TEATR
WIERSZALIN

Głośny zespół teatralny założony w 1991 r.

przez reżysera Piotra Tomaszuka

oraz grupę współpracujących z nim artystów.

Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem.

Zespół

PIOTR TOMASZUK

urodzony w 1961 w Białymstoku – reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L.Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2023).   Kierowany przez niego TEATR WIERSZALIN trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993, „Merlina” w 1994,  i za „Medyka Felixa” w 1997). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych  festiwalach w kraju (m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu „Bóg Niżyński”) i za granicą (m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych „Koprziva” w Czechach zdobyło przedstawienie „Święty Edyp” ) 

>> Więcej

Najważniejsze spektakle przygotowywane według własnych scenariuszy: „O medyku Felixie” ( 1986),  „Turlajgroszek” (1987 ) „Turlajgroszek – historia prawdziwa” (1990 ) – współautorem tej drugiej wersji „Turlajgroszka” był Tadeusz Słobodzianek, „Głup- Pasja Zabłudowska” (1997), „Ofiara Wilgefortis”(2000), „Święty Edyp” (2004), „Bóg Niżyński” (2006) „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” wg książki o tym samym tytule autorstwa Włodzimierza Pawluczuka (2007),  „Statek błaznów” (2010), „Traktat” wg „Traktatu o manekinach” Brunona Schulza (2011), „Wziołowstąpienie” (2015).   Piotr Tomaszuk wielokrotnie współpracował z Teatrem Telewizji realizując m.in. „Klątwę” wg Stanisława Wyspiańskiego,  „Prawiek i inne czasy” wg Olgi Tokarczuk, „Żywot Józefa” Mikołaja Reja w adaptacji Kazimierza Dejmka, „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” wg Mikołaja z Wilkowiecka ), a także z Teatrem Polskiego Radia ( m. in. nagrodzone w Gdyni i na Festiwalu Prix Europa w Wenecji słuchowisko „Ofiara Wilgefortis”) .   W okresie swojej działalności reżyserował i kierował artystycznie teatrami lalek „Miniatura”w Gdańsku, „Banialuka” w Bielsku-Białej i „Guliwer” w Warszawie. Reżyserował gościnnie w teatrach dramatycznych realizując m.in. „Operę za trzy grosze” Bertolda Brechta ( Teatr Dramatyczny w Ostrawie – Czechy) , „Matkę Joannę od aniołów”  wg Jarosława Iwaszkiewicza (Teatr Dramatyczny w Legnicy), „Mazepę” Juliusza Słowackiego ( Teatr Polski w Warszawie).

>> zwiń

Rafał
Gąsowski

Aktor, reżyser, autor tekstów teatralnych i scenografii. Po studiach w Akademii Teatralnej w Warszawie związał się  z legendarnym „Teatrem Wierszalin”, którego jest głównym aktorem. Uczestnik wielu polskich i międzynarodowych festiwali teatralnych m.in. „Neue Stucke aus Europa” w Wiessbaden, „Terra Europa” w Berlinie, „Europalia” w Brukseli, Międzynarodowa Olimpiada Teatralna w Indiach, „Fringe First” w Edynburgu, występował w Japonii i grał na Broadwayu w Nowym Jorku. Laureat nagród aktorskich m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwalu „Zderzenie Teatrów” w Kłodzku, konkursu „Klasyka Żywa”, dwukrotnie nominowany do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską za rolę Niżyńskiego w „Bogu Niżyńskim” i Konrada „Dziady. Noc Druga” w reż. Piotra Tomaszuka
Monika Kwiatkowska

Monika
Kwiatkowska

Aktorka. Urodzona w 1982 roku w Elblągu. W 2009 roku ukończyła Akademię Teatralną w Białymstoku na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Uczestniczka wielu Międzynarodowych Festiwali Teatralnych (Włochy, Francja, Czechy, Niemcy, Litwa, Słowacja, Indie). Współtwórczyni niezależnej grupy teatralnej „Teatr Latarnia”. Laureatka Ogólnopolskich Festiwali Poezji Śpiewanej i Piosenki Literackiej: – Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej Bydgoszcz – Grand Prix, II Nagroda – Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję “ŁAŹNIA” Radom – III Nagroda – Olsztyńskie “Spotkania Zamkowe” – Wyróżnienie – Ogólnopolski Festiwal “Sztuki Słowa… Czy to jest kochanie”” Elbląg – Wyróżnienie – Festiwal Piosenki poetyckiej “BASZTA” Ostrzeszów – III Nagroda Dwukrotna Stypendystka Ryszarda Rynkowskiego. 

Dariusz
Matys

Aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /2003/
Debiut aktorski/2001/: Teatr PWST ”Jak wam się podoba „ W. Shakespeaer” reż Andrzej Wajda, W latach 2001 – 2006 współpraca z Krakowskim Teatrem Scena Stu, Teatrem KTO w Krakowie i Teatrem W. Siemaszkowej w Rzeszowie, 

Katarzyna
Wolak-Gąsowska

Ślązaczka. Pochodzi z Woli koło Pszczyny. Droga artystyczna wiodła ją przez Kraków, Warszawę, Białystok oraz Wrocław. Aktorka teatralna, filmowa, serialowa. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego (2019). W Teatrze Wierszalin zadebiutowała, jeszcze jako studentka, rolą Ewy w spektaklu ,,Dziady-Noc Druga” w reż. Piotra Tomaszuka, w 2017 roku. Stypendystka m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia i Fundacji Sapere Auso z Krakowa.

Magdalena
Dąbrowska

Aktorstwo, taniec i muzyka przeplatały się w moim życiu artystycznym od zawsze. Debiutowałam zaraz po studiach na deskach Teatru „Baj” w Warszawie w 2008 roku, gdzie grałam przez 7 sezonów. Uczyłam się w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Teatrze Roma. Współpracowałam z niezależnym Teatrem „Scena Lubelska 30/32” w Warszawie. Gram na skrzypcach i uczę tańca w Kapeli Batareja, śpiewam w Katedralnym Chórze Carmen. Taniec i podróże to moja pasja, ale to w teatrze czuję się jak w domu. 

Urszula
Raczkowska

Jestem absolwentką Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (2004). Współpracowałam z niezależną grupą teatralną Kompania Doomsday. Następnie w latach 2008 – 2021 byłam aktorką Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Dzięki przyznanemu mi przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha stypendium twórczemu, mogłam zrealizować recital piosenki francuskiej „Między Miejscami” połączony ze wspomnieniami polskich repatriantów z Francji. Moja historia zatoczyła koło. 

Adrian Jakuć

Adrian Jakuć-łukaszewicz

Rocznik 83. Producent muzyczny i współkompozytor muzyki do spektakli teatru Wierszalin. Samozwańczy multiinstrumentalista zafascynowany poszukiwaniem rytmu słów. Oprócz żywych instrumentów nie straszne są mu też wszelakie elektroniczne maszyny wydające dźwięk. Razem z reżyserem Piotrem Tomaszukiem wykonuje na żywo muzykę w spektaklach Wierszalina. 

Bartłomiej Bazyluk

Urodził się w Bielsku Podlaskim. Od najmłodszych lat był zaangażowany w życie kulturalne i społeczne rodzinnego miasta oraz aktywnie działał w przestrzeni artystycznej. Od 2021 roku studiuje aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie, Filii w Białymstoku. Otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla szczególnie uzdolnionych studentów za szereg osiągnięć artystycznych oraz dobre wyniki w nauce.

Katarzyna Ogrodniczak

Aktorka, wokalistka. Absolwentka Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na wydziale Wokalno-Aktorskim. Muzyczna rodzina zaszczepiła w niej miłość do skrzypiec, fortepianu, a także muzyki ludowej w zakresie śpiewu, tańca i gry na instrumencie. W wolnych chwilach lubi robić na drutach i tworzyć własną muzykę. 

Mateusz
Kasprzak

Scenograf. Grafik. Fotograf. Laureat festiwali reklamowych i teatralnych. Cyfrowy nomada, który zapuścił korzenie w Teatrze Wierszalin.

NAGRODY

Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk Ministra Spraw Zagranicznych R.P. dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.

FRINGE FIRST

Turlajgroszek

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Edynburg 1993

FRINGE FIRST​

Merlin

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Edynburg 1994

FRINGE FIRST​

medyk

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Edynburg 1997

Złoty medal "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Przyznany Piotrowi Tomaszukowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Warszawa 2023

złoty ryngraf

 DZIADY NOC I, NOC II

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” 

Warszawa 2021 

PODLASKA MARKA ROKU

OBJAZD MICkiewiczowski

Finał Podlaskiej Marki 2020

Białystok 2021

Ambasador Wschodu

Festiwal "Między Wierszami"

Finał konkursu

Janów Podlaski 2021

GRAND PRIX

DZIADY NOC I

Festiwal „Klamra 2017”

Toruń 2017

NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

DZIADY NOC II

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne  „Klasyka Polska”

Opole 2018

grand prix

dziady noc ii

23. Festiwal „Zderzenie Teatrów”

Kłodzko 2017 

nagroda krytyka teatralnego wiesława kowalskiego

 DZIADY NOC II

Przyznana Rafałowi Gąsowskiemu za kreację aktorską

23. Festiwal „Zderzenie Teatrów”

Kłodzko 2017

nominacja do nagrody im. aleksandra zelwerowicza

dziady noc ii

Za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017, za rolę Konrada dla Rafała Gąsowskiego 

grand prix

TURLAJGROSZEK

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

Opole 1992

 

grand prix

turlajgroszek

„Zderzenia”

Kłodzko 1992

atest assitej

turlajgroszek

Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży

Warszawa 1991

nagroda im. konrada swinarskiego

merlin

Nagroda miesięcznika „Teatr”

Warszawa 1993

grand prix

 KLĄTWA

„Festiwal Klasyka Polska”

Opole 1995

grand prix

klątwa

„Zderzenia”

Kłodzko 1995

nagroda dziennikarzy

klątwa

Gorzowskie Spotkania Teatralne

Gorzów 1996

nagroda im. leona schillera

klątwa

Nagroda Związku Artystów Scen Polskich

Warszawa 1996

nagroda dziennikarzy "melpomena 96"

KLĄTWA

Szczecińskie Spotkania Teatralne

Szczecin 1996

the herald angel awards

medyk

Nagroda teatralna Tygodnika HERALD TRIBUNE

Edynburg 1997 

atest assitej

medyk

Warszawa 1997

Pierwsza nagroda

medyk

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

Opole 1997

the herald angel awards

 DYBBUK 

Nagroda teatralna Tygodnika HERALD TRIBUNE

Edynburg 1997 

główna nagroda

prawiek i inne czasy

III Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 1997 

nagroda aktorska

prawiek i inne czasy

Przyznana Joannie Kasperek 

III Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 1997 

wyróżnienie za reżyserię

prawiek i inne czasy

III Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 1997 

nagroda ZESPOŁOWA

 PASJA ZABŁUDOWSKA

V Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 1999

grand prix

ofiara wilgefortis

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej „Animacje”

Bielsko-Biała 2002

pierwsza nagroda za reżyserię

ofiara wilgefortis

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej „Animacje”

Bielsko-Biała 2002

wyróżnienie

ofiara wilgefortis

VI Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Wpółczesnej 

Warszawa 2000

grand prix

BÓG NIŻYŃSKI

II Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „Raport”

Gdynia 2007

grand prix

bóg niżyński

XIII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 

Toruń 2006

Główna nagroda

bóg niżyński

XV Międzynarodowy Festiwal Kopriva

Koprivnica, Czechy 2007

wyróżnienie za reżyserię

bóg niżyński

XIII Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 2007

główna nagroda

BÓG NIŻYŃSKI

XV Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra”

Toruń 2007

zespołowa nagroda aktorska

BÓG NIŻYŃSKI

XIII Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 2007

nagroda za najlepsze przedstawienie roku

wierszalin. reportaż o końcu świata

XIV Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Poskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 2008

nagroda za muzykę

wierszalin. reportaż o końcu świata

XIV Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Poskiej Sztuki Współczesnej 

Warszawa 2008

pierwsza nagroda

WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA

III Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „Raport”

Gdynia 2008 

nagroda za reżyserię

WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA

XIV Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 
Toruń 2007

nagroda za scenografię

wierszalin. reportaż o końcu świata

XIV Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 

Toruń 2007 

wyróżnienie za muzykę

wierszalin. reportaż o końcu świata

XIV Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 

Toruń 2007

nagroda za muzykę

WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA

Międzynarodowy Festiwal „Boska Komedia”

Kraków 2008 

nagroda za SCENOGRAFIĘ

HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM 

XVI Festiwal Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry” 

Sopot 2016

nagroda za TWÓRCZĄ INTERPRETACJĘ

HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM 

42. Opolskie Konfrontacje Teatralne – nagroda Komisji Artystycznej „Klasyki Żywej”

Opole 2017

nagroda za najlepszą kreację aktorską

Święty edyp

Przyznana Rafałowi Gąsowskiemu i Alicji Rapsiewicz 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Kopriva

Koprivnica, Czechy 

SREBRNY MEDAL "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Przyznany Piotrowi Tomaszukowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Warszawa 2006

dyplom uznania ministra spraw zagranicznych rp

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie 

Warszawa 1994 

nagroda krytyków polskiego ośrodka iti

Za popularyzację polskiej kultury za granicą w uznaniu wartości, jakie działalność Towarzystwa Wierszalin wnosi do teatru światowego 

Warszawa 1998

nagroda towarzystwa przyjaciół supraśla "henryk 2006"

Supraśl 2006

nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Przyznana Piotrowi Tomaszukowi w kategorii TEATR

Warszawa 2019

Shopping Cart
Skip to content