EDUKACJA XXI WIEKU
Jak to działa?
Teatr Wierszalin udostępnia nagrania przedstawień „Dziadów” Adama Mickiewicza, a następnie organizuje e-lekcje nt narodowego arcydramatu, które prowadzą: reżyser Piotr Tomaszuk oraz artyści Teatru Wierszalin.
Spotkaniu on-line towarzyszą: muzyka wykonywana na instrumentach z epoki oraz projekcje edukacyjne. Wirtualne spotkanie z młodzieżą odbywa się w studio „Objazdu mickiewiczowskiego” wyposażonego w trzy kamery oraz dwa ekrany projekcyjne, w tym profesjonalny „green screen”. Montaż obrazu oraz chat z uczestnikami spotkania dokonywane są za pomocą miksera wizji w czasie rzeczywistym.
Muzycy w trakcie wykładu grają na lirze korbowej, skrzypcach i cymbałach białoruskich.
Jedna z kamer obserwuje aktorów teatru Wierszalin na tle tzw. „green screenu”, czyli wirtualnego tła.
Najciekawsze pytania zadane przez uczniów nagradzamy „wierszalińskimi” koszulkami.
Projekt „Objazd mickiewiczowski”
został wyróżniony tytułem
„Podlaska Marka Roku 2020”
w kategorii Kultura.
DLACZEGO "REDUTA"?
Projekt „Objazd mickiewiczowski wzorem Reduty” nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w XX-leciu międzywojennym przez „Redutę” – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.
Juliusz Osterwa – ur. 23.06.1885, Kraków; zm. 10.05.1947, Warszawa – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów teatralnych.
Trupa teatru „Reduta” pod Supraślem.
Zdjęcie wykonano w drugiej połowie lat 30-tych ubiegłego wieku.
Mieczysław Limanowski – ur. 6.01.1876, Lwów; zm. 25.01.1948, Toruniu – reżyser teatralny, kierownik literacki „Reduty”.
KONTAKT
Chcesz umówić swoją klasę na spotkanie z nami?
Masz dodatkowe pytania związane z „Objazdem mickiewiczowskim”?
Świetnie! Napisz maila lub zadzwoń. Czekamy na Twoją klasę.
SPONSORZY
Program jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Urządu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.